Informace o nás

 

Nejnovější informace naleznete na úvodní stránce tj. o současné obnově studánky provedené v srpnu 2018 včetně fotogalerie  - Fotogalerie se upravuje ZDE 

(Informace níže uvedené jsou z doby před rekonstrukcí studánky v roce 2018)

Komu vděčíme za realizaci obnovy 2018? je to zejméma: výborným truhlářům bratrům Romanovi a Pavlovi Kalných ze Zbečna, Ivanovi Todorovi mistrovi kamenických prací z Újezda nad Zbečnem, Honzovi Fialovi ze Zbečna za část zemních prácí s jeho strojem, klempířům Moravcovi a Čermákovi z Újezda, p. Jelínkovi ze Bělče. Dále pomocníkům při některých pracích, Jakubovi z Lubů, Markovi ze Zbečna a jeho přátelům, Jirkovi od Lomu, Honzovi od Klíčavy, Janu ze Sýkořice, za závěrečné čištění studánky hasičům ze Zbečna v čele s p. Loskotem, včetně p. Vokouna a dalších. V neposlední řadě i p. Vondrákovi, který zhotovil dřevěný kříž, který byl se studánkou farářem Miškovským ze Zbečna vysvěcen. Dále všem dalším, kteří zde nejsou jmenováni a kteří také pomohli. Ještě děkuji své ženě Daně, která beze mě musela být několik týdnů, kdy jsem pracoval u studánky každý den... R.Č.

Zde jsou a budou i nadále zveřejněny informace o lidech či organizacích, které byli nápomocni studánce Rozárka, příp. kontakty na ně.

Dále jsou zde zveřejněny informace o dalších našich akcích: Obnovení Masarykovy vyhlídky,


důsledky činnosti Kamenolomu Sýkořice a další informace a fotografie.

Z několika pomocníků při čištění a obnovení studánky v minulých letech je nutno uvést Jaroslava Dvořáka ze Zbečna s partou ochotných lidí (včetně synů p. Dvořáka) a zejména Václava Frolíka (s mechanizací) patrných na fotografiích ve fotogalerii.

Další byli kladenští skauti, kteří po další povodni v mezích možností pomohli vyčistit cestičku ke studánce. 

Zatím poslední velká akce byla 17.4. 2014, kdy občané Zbečna opět sami bez požádání a s významnou pomocí s jejich vlastní mechanizací vyčistili zcela přístup v rámci akce "Ukliďme Česko" Poděkování patří nejen organizátorům  Ivaně Medové a Renátě Embertové , ale Všem přítomným!

E-mailová adresa administrátora stránek je níže uvedena. Jmenuji se Roman Čížek, bydlím z části roku v Kladně. Ale moje maminka Jiřina roz. Urbanová pocházela ze Sýkořice stejně jako její rodiče a prarodiče Křížkovi. Stráň s lesem nad řekou Berounkou (cca 1ha) v katastru Zbečno a sousedství pozemku studánky Rozárky měli již její rodiče Anna a František Urban (narozen 1882) tzn. více než před 100 lety. Já proto mám rozsáhlejší pozemek (po přikoupení sousedního pozemku v roce 2005 cca 1 ha) nyní cca 2 ha se starou chatou, s lesem i loukami ve stráni nad řekou, s dvěma vyhlídkami pro veřejnost (tu horní po podkovou udržuji a stříhám mnoho let /bez pomoci obce/ a teď i novější Masarykovu vyhlídku) na které mám jen dvě ruce, takže bez pomoci dobrovolníků bych okolí studánky nemohl udržovat. Navíc řeka často zhorší přístup ke studánce a jak vidno z historie obrázků a patrné náročnosti prací, je jen DÍKY spolupráci s dobrovolníky studánka dosud přístupná.

Proč se na Vás obracíme s prosbou?

Hledáme ty, kteří nám pomohou zajistit ochranu a zvýšení hygieny tohoto zdroje, aby pitná voda, která vytéká ze skály na břehu řeky Berounky, zůstala přístupná a především pitná tak jako v minulosti. Tak jak je v současnosti studánka upravena je v ní voda znečišťována listím, ale i lidmi, kteří často nevědomě i vědomě se v ní i myjí a tak znečišťují vodu ostatním!!! Před časem byla zavalena polomem okolních stromů a je znečišťována i dalšími vlivy okolní přírody (nejen spadem hlíny a kamene), protože nebyla nikdy zastřešená (až v roce 2018) a nemá výtok jako většina studánek, ale jen se prosakuje ze dna. Také povodně mají vliv na přístup ke studánce, povodeň roku 2013  nejvíce znemožnila přístup tím, že velké nánosy v zatáčce řeky znemožňovaly bezpečný přístup! Předchozí povodeň  v roce 2002 studánku neznečistila přímo vyšším stavem vody. Byla zavalena později polomem v roce 2011 a nánosy. - fotografie dobrovolníků, kteří jí tehdy pomohly naleznete na našich stránkách. Povodeň 2013 ji nezalila, ale znečistila přístup podstatně více než v r. 2002. Pomoc s vyklizením cesty i studánky je proto občas potřeba.  Akce skautů s cílem zpřístupnění cesty ke studánce proběhla 20.8.2013 viz. kalendar-akci/

Další rozsahem významnější akce zpřístupnění studánky proběhla 17. 4. 2014 v rámci "Úklidu Česka" dobrovolníky z řad občanů Zbečna!

Tyto stránky pro Rozárku byli zřízeny z důvodu nutné revitalizace studánky. Stráně nad Berounkou jsem zdědil (po rodičích a prarodičích) i část přikoupil  v roce 2005, kde se tato studánka nachází. Od počátku chci, aby sloužila všem jako příklad možné spolupráce všech zúčastněných lidí a organizací, včetně zastupitelů občanů obce Zbečno, případně i blízké Sýkořice i úřadu  Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, který sídlí několik desítek metrů od této studánky. Přitom bez sousedů i občanů Zbečna, Sýkořice a četných chatařů všude v blízkém okolí, ale i příchozích, (kteří si váží přírody a umí udržet pořádek v okolí) to nejde zajistit. Pokud se to podaří a všichni prokážeme, že to je možné, jak je vidět u jiných již zabezpečených a upravených zdrojů pitné vody, tak tento kout přírody bude využit k radosti i užitku všech. Pokusíme se a doufám, že společně, naplníme tuto potřebu, kterou již uměli zajistit naši předchůdci - vodu měli od roku 1909 pitnou! Bez spolupráce a významné pomoci to nebude ihned. Je třeba informovat příznivce a případně i ty, kteří mohou nějak pomoci případné úpravě studánky a okolí. 

K tomu je nutno poznamenat, že již nyní někteří pomáhají a v minulosti pomohli této studánce k tomu, jak nyní je upravena. Celou historii i současnost této krásné přírodní studánky bychom zde chtěli zveřejnit a doufám, že za pomoci všech, kteří ví a pamatují si, jak to bylo od jejího již dávného vzniku.  Pamětní údaje zde.

Zveřejnili jsme zde také fotografie  (a na Rajčeti  Fotogalerie velký formát ) a zveřejníme vše co bude se studánkou Rozárkou i jejím okolí v souvislosti.

Uvítám, pokud by se do této akce zapojili i mladí lidé, příznivci čisté přírody a kdokoli, kdo pomůže dobré věci. K zajištění budoucnosti vodního zdroje je nutno přizvat znalce vodních zdrojů pro potřebné úpravy studánky.

Záměr v této věci je takový, že by bylo vhodné studánku zastřešit (podobně jako je to provedeno u většiny studánek) a uvnitř pramen zabezpečit proti znečištění, zároveň odvést z části dešťovou vodu, tak aby nedocházelo k občasnému průniku do studánky. Také u lázeňských pramenů je vidět řada úprav, které jsou odborně provedeny a proto i celoročně užitné. 

Jistě již viděli řadu pramenů s pitnou vodou krásně upravených... a tak určitě i v případě Rozárky je úprava možná.

Bohužel studánka byla dříve označena cedulkou bývalého zastupitelstva obce Zbečna s tím, že se jedná jen o vodu tehdy znečištěnou. Je to v důsledku nepravidelného čištění a tak zabezpečení trvalé kvality vody zatím není dostatečné. Bylo to tenkrát zjištěno rozborem vody s výsledkem: voda je nepitná! (z Usnesení a zápisu č.10*) - z jednání zastupitelstva obce Zbečno, konaného dne 25. května 2011 na OÚ Zbečno. Přesto je rozhodující, že voda byla trvale (od roku 1909) pitná a jediný rozbor nemůže být směrodatný, kvalita vody kolísá či může dojít k jednorázovému znečištění. To však bohužel bylo vše co tehdy pro studánku bývalé zastupitelstvo obce učinilo...

Konkrétní pomoc ke změně tohoto stavu od současného zastupitelstva obecního úřadu Zbečno by byla vítaná.

Kvalita vody se dá zajistit pravidelným čištěním. V roce 2011 to udělali sousedé na popud Václava Černého s pomocí rodiny Jaroslava Dvořáka, jeho dětí Jaroslava mladšího, Martina a jeho strýce Jindřicha a Václava Frolíka, který zapůjčil techniku tj. čerpadlo na odkalení mj.  Je jim za to nutno poděkovat. Ovšem jak patrno nejde jen o občasné vyčištění, ale jde o trvalé zabezpečení  kvality vody se zvýšením hygieny a čistoty ve studánce k celoročnímu užívání. K tomu je nutné zastřešení studánky a zabránění natékání dešťové vody nad studánkou, zlepšení přístupu a zvelebení okolí mj. úpravy, proto je třeba najít odborníky se zkušeností, kteří tento záměr jsou schopni realizovat. Nelze jen rezignovat a konstatovat, že voda bývá znečištěná...

Sám jsem stále dosti zaneprázdněn, navíc vše nelze zvládnout jednou osobou, takže žádám o odbornou pomoc. Nechci, aby to byla moje akce a ani to být nemůže být jen moje věc, voda z přírody přístupná veřejnosti je věc veřejná.  Přesto některé podstatné věci jako zpřístupnění studánky se mi již na počátku podařilo zajistit. Když jsem pozemek rozšířil s přilehlým lesem (k naší stráni), byla studánka zaplocena a tím zcela znepřístupněna veřejnosti (před zaplocením byla celé století přístupná všem).  Dále se mi podařilo s pomocí mého syna Adama vyčištění polomu nad studánkou, který ji hodně znepřístupnil a téměř zasypal.  Je to zčásti patrné zde ve fotogalerii (a na Rajčeti Fotogalerie velký formát ). Je tam vidět i zbourání dřívějšího plotu mého souseda a následné vytýčení hranice pozemků, které provedli geometři z mé i sousedovy strany (potom si soused na nové hranici plot podél mého pozemku opět postavil, ale přístup byl obnoven). Později  (na fotkách uvidíte akci z roku 2011) došlo k pomoci sousedů s vyčištěním studánky bez kterého by dosud zůstala zavalena velkým pařezem stromu a zasypána, díky jejich pomoci byl odstraněn, což umožnilo vyčištění, které provedli.

Věřím, že se celý záměr zabezpečení studánky proti znečištění /i její údržby/ s pomocí dalších lidí  (možná i s pomocí zastupitelstva a občanů obce Zbečno) podaří dokončit. Správa i údržba studánky by měla být nejlépe pod obcí Zbečno. Podíváte-li se na fotografie z historie Zbečna a přečtete-li si pamětní údaje a celou historii velkých činů našich předchůdců, kteří rozhodujícím způsobem ovlivnili podobu současného Zbečna zjistíte, že  v nové době obdobné instituce, které spravují a tvoří naši současnost i budoucnost mají potřebné změny zatím před sebou.

Náš záměr: (v roce 2018 již realizovaný)

Popis Akce/Projektu: Studánku je třeba vhodně zastřešit, včetně odvodu dešťové vody. Nyní se voda v uzavřené studánce pouze vsakuje a povrchově neodtéká a tím nečistoty - listí apod. znehodnocují kvalitu vody pokud se studánka pravidelně nečistí. Zhotovení úpravy prostoru kolem přístupu vytvoří klidové zázemí s instalací lavičky.  Dále je nutné zlepšit přístup tzn. pokrýt nezpevněnou cestu ve stoupání  a schody ke studánce (kamenem či kamennou dlažbou). Nezbytná je úprava skály nad studánkou, odstranění uvolněných kamenů, oprava vnitřní části vyzděním kamenem. Nutná je rozsáhlá úprava terénu, vyčištění zbytků nánosů od povodní podél skalnatého úpatí od Berounky ke studánce, který je podél celé přístupové cesty.To znamená zajištění stroje na úpravu terénu a nákladní dopravy na odvoz. Stejně tak dopravu všeho potřebného materiálu na revitalizaci studánky. Dále je nutné instalovat označení cesty ke studánce několika ks značek od návsi k mostu a před studánkou + okolní přístupové cesty. Včetně kamerové ochrany a značek "Monitorováno kamerovým systémem". Celý současný stav a dřívější úpravy studánky i současné potřeby jsou uvedeny na https://rozarkastudanka-zbecno.webnode.cz/ 

Vaše náměty je možné uvést zde prostřednictvím e-mailu nebo zde v rubrice napište nám apod.

mobil: 602391330   

 

Historie projektu

V této části popíšeme historii Studánky a pokud se podaří i další kroky k pitné vodě.

Zjištěné pamětní údaje kronikářkou obce Zbečna pí Šimáčkovou

07.05.2012

ZBEČENSKÁ STUDÁNKA? ROZÁRIE? Okrašlovací kroužek? Řehořů?, při místní organizaci NJ SOKOLSKÉ ve Zbečně. Dal zříditi studánku u Sv. Rozárie nákladem málem 50 korun. Poněvadž studánka dává vody v čase oprav obecní pumpy skorém půl obci, žádáme snažně slavný obecní výbor o milostivou finanční podporu. V naději, že slavní obecní zastupitelé, uctivou naši prosbu neodmítne, znamenáme se v plné úctě za výbor: Josef Píhrt tč. - jednatel František Šindler ? předseda
Ve Zbečně 23. Listopadu 1909


Svatá Rozálie
Svatá Rozálie (1130 - 1166) je křesťanská světice uctívaná zejména jako ochránkyně proti nakažlivým nemocem. Podle tradice se narodila na Sicílii do vysoce postavené rodiny. Žila klášterním, později asketickým životem v osamění. Když byly v roce 1624 nalezeny její ostatky, měly být převezeny do Palerma, kde díky tomu rázem skončila morová epidemie.

Budu se pídit dále, kronikářka ze Zbečna.

 

Jiná verze původu názvu studánky z následujícího článku: